środa, 26 stycznia 2011

Windows 7 & Dell Latitude XT

    Instalacja Windowsa 7 przebiegła bez problemowo. Do zainstalowania systemu użyłem Pendrive'a 4GB i narzędzia ze strony Microsoftu tworzącego instalacje siódemki z obrazu ISO na Pendrive.

    Po instalacji zabrałem się za instalację potrzebnych sterowników. Na stronie Della pod pojęciem "suport latitude xt windows 7" znalazłem tylko drivery do kilku podstawowych urządzeń (ekran dotykowy itp.). Na szczęście część driverów z Visty pasuje a niektórych nie trzeba instalować ponieważ siódemka ma do nich własne sterowniki.

    Po zainstalowaniu siódemki zauważyć można przede wszystkim odczuwalne przyspieszenie działania systemu w porównaniu do Visty. Mimo wszystko Vista strasznie zamulała i działała ze znacznym opóźnieniem. Oprogramowanie od Della również nie należało do najszybszych. Włożenie dodatkowego 1GB RAM'u (obecnie 3GB) wcale nie rozbujało starego systemu. Windows 7 przy takiej ilości RAM'u działa doskonale. Co prawda daje się odczuć powolność dysku ATA zainstalowanego w tym sprzęcie, jednakże nie jest to tak odczuwalne jak w starym systemie.

    Po zainstalowaniu siódemki zaczął się problem z driverami. Sterowniki ze strony ATI o oznaczeniu 10.2 pasujące do Visty działały również pod siódemką. Ze strony Della zassałem drivery do karty sieciowej LAN, do Touchpadu (by mieć tam przewijanie i obsługę gestów) oraz patch USB Texas i Wave Systems Corp (Wave zassałem ze strony z driverami pod Vistę). Modem 3g miałem wcześniej przebrandowany z Della na Novatel więc sterowniki dellowskie nie działały. Musiałem poszukać w Internecie oprogramowanie Mobilink. Reszta została zainstalowana automatycznie. By nie zdławić nowo postawionego systemu nie instalowałem aplikacji dellowskich.

    Największy problem sprawiło mi uruchomienie Wave Systems Corp czyli oprogramowania do zabezpieczenia komputera hasłem czy odciskiem palca. Problem polegał na zmuszeniu działania logowania odciskiem palca następującego przed uruchomieniem komputera (pre-boot). Wave umożliwia ustawienie takiego zabezpieczenia, jednakże nie do końca odczytuje podane mu w Windowsie odciski palców. Problem znany w sieci, rozwiązanie znalazłem przypadkowo na blogu pewnego użytkownika. Należy ściągnąć "Wave Finger Driver 2.19C_package fix" i zainstalować go po instalacji Wave'a.

    Po zainstalowaniu wszystkich sterowników i doprowadzeniu systemu do pełnej sprawności przyszedł czas na dostosowanie go do potrzeb obsługi palcem (pod Vistą często nie działał dotyk palcem, nie mówiąc już o multidotyku. W siódemce w sterownikach do panelu dotykowego zawarto uaktualnienie firmware. Dzięki temu zabiegowi korzystanie z dotyku sprawia teraz samą przyjemność).

    Najpierw w ustawieniach pulpitu zwiększyłem wielkość ikon i menu z domyślnych 100% do 125%. Do obsługi desktopu zainstalowałem program BumpTop 3D. Sprawdza się świetnie i chodzi gładko. Tworzy on trójwymiarowe środowisko, zamieniając ikonki w kostki które możemy dowolnie układać w pudełku jakim jest pulpit.

    Z ciekawostek polecam "Windows 7 Touch Pack" zawierający kilka ciekawych aplikacji stworzonych specjalnie dla tabletów działających pod najnowszym wydaniem okienek. Na uwagę zasługuje gra logiczna w której ustawiamy różnego rodzaju urządzenia palcami celem doprowadzenia balonu do celu oraz interaktywny globus z mapą świata który możemy obsługiwać za pomocą multidotyku. Świetna sprawa, polecam każdemu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz